علل از دست دادن انرژی هنگام استرس

روانشناسی

علل از دست دادن انرژی هنگام استرس

 

 

آیا اخیراً احساس اضطراب، غم یا خشم دارید؟

طبق  گزارش اخیر(فوریه2021)در رابطه با استرس در آمریکا، 84 درصد از افراد بزرگسال به‌طور حیرت‌انگیزی حداقل یکی از این احساسات مربوط به استرس را در دو هفته قبل از بررسی احساس کرده‌اند. اگرچه فهمیدن اینکه تنها نیستید غالباً دلگرم‌کننده است، فراگیر شدن این تجربه مشترک خاص باعث ناراحتی است؛ اما اول باید به این نکته پرداخت که چه چیزی باعث استرس می‌شود؟

چه عواملی باعث ایجاد استرس می‌شود؟

در لایه‌های زیرین این وضعیت همگانی عوامل تأثیرگذارتری وجود دارد:
احساس نداشتن قدرت و احساس کاهش ثبات در زندگی
به دلیل حوادث مختلف طی یک سال گذشته، کنترل بسیاری از عناصر زندگی ما از بین رفته است و احساس ناامیدی، ترس و نا اطمینان نسبت به آینده را برای ما ایجاد می‌کند. به نظر می‌رسد کسی پازل زندگی ما را گرفته، هر بخشی را که با زحمت به هم پیوند داده بودیم را از هم جدا کرده، سپس آن‌ها را تکان داده و به زمین ریخته است.
علاوه بر این، ما سعی می‌کنیم همه‌چیز را جمع‌وجور کنیم، درصورتی‌که هرروز در حال دست‌وپا زدن هستیم و این به‌طور مداوم تکرار می‌شود، این عوامل برای از پا درآوردن حتی قوی‌ترین آدم‌ها ازلحاظ روحی کافی هستند.
برای کنترل استرس و بازیابی جایگاه خود ممکن است این احساس به شما دست دهد که نمی‌توان کاری انجام داد، بااین‌حال، این (امر) از حقیقت به دور است.
بیایید مثبت بیندیشید: همه ما می‌توانیم به‌راحتی و با تغییر چند عادت اساسی انرژی خود را بهبود ببخشیم و استرس را از بین ببریم.

کیفیت خواب، راز شکستن چرخه سرسخت استرس-خستگی

شاید بدانید که چگونه استرس، استراحت شبانه را مختل می‌کند یا از آن جلوگیری می‌کند. سرخوردگی از حوادث روز یا نگرانی ازآنچه قرار است فردا اتفاق بیوفتد، اما آیا می‌دانید عکس آن نیز ممکن است اتفاق بیوفتد؟

مطالعات نشان داده است که حتی کمبود خواب جزئی نیز تأثیر قابل‌توجهی در خلق‌وخو دارد. دریکی از این تحقیقات مشخص شد افرادی که به مدت یک هفته به 4-5 ساعت خواب در شب محدودشده بودند، احساس استرس، عصبانیت، ناراحتی و خستگی ذهنی بیشتری داشتند. آن‌ها همچنین به بهبود چشمگیر خلق‌وخو پس از بازگشت به خواب طبیعی اشاره کردند.
علاوه بر این علائم مستقیماً مربوط به خلق‌وخو، کمبود خواب می‌تواند باعث ایجاد اختلال در تمرکز، خستگی و اختلال در پردازش اطلاعات شود که غالباً به علل ثانویه استرس منجر می‌شود.
یکی از متداول‌ترین علل‌های کم خوابیدن خوردن کافئین پس از خواب ناکافی، باعث می‌شود خواب ناپایدار و ناآرام داشته باشیم و یک چرخه معیوب ایجاد می‌کند.
در نهایت کمبود خواب باعث تحلیل انرژی و توانایی فرد بر روی کنترل استرس می‌شود.

در اینجا دو نکته ساده برای کمک به خواب بهتر آورده شده است:
• حداقل یک ساعت قبل از خواب همه دستگاه‌های دیجیتال خود را خاموش‌کنید تا به مغز شما سیگنالی ارسال شود که زمان خواب است و خیال خود را به آرامش خواب‌آلوده کنید.
• قبل از خواب کارهایی مانند ماساژ پا یا چند حالت آرام یوگا که احساس آرامش به شما می‌دهد انجام دهید.

تمرکز بر روی غذای سالم و سبک برای داشتن انرژی زیاد و کمک به تسکین استرس

کلمه "سو تغذیه" معمولاً با کمبود مواد غذایی مرتبط با فقر همراه است. با گسترش درک ما از این اصطلاح، می‌توان فهمید که کمبود مواد مغذی می‌تواند برای افراد با هر وضعیت اقتصادی - اجتماعی اتفاق بیفتد - و این اتفاق می‌افتد.

آخرین دستورالعمل‌های غذایی USDA گزارش می‌دهد که حدود دوسوم بزرگ‌سالان آمریکایی دارای اضافه‌وزن یا چاقی هستند، بااین‌وجود مصرف کافی مواد مغذی ثابت‌شده است، هم استرس را کاهش می‌دهد و هم باعث افزایش انرژی می‌شود (به‌عنوان‌مثال ویتامین‌های گروه B و منیزیم).

غذاهای خوشمزه‌ای که ما بیشتر میل به خوردن آن‌ها داریم چه برای طعم غذا چه برای آماده شدن سریع، معمولاً سرشار از قندها، چربی‌های اشباع‌شده و کربوهیدرات‌های ساده هستند - همه آن‌ها در واقع بازخورد استرس را در بدن تقویت می‌کنند.

 یک نبرد غافلگیرکننده برای توجه شما بر سبک زندگی کردن و نحوه پیروزی در جنگ

مدت‌هاست که فشار برای همیشه روشن بودن عامل اصلی استرس در افراد بسیار رانده‌شده است. ما در دنیای اینترنت محور زندگی می کنیم که با این شرایط کرونا همه گیر شده است. دورکاری و کار در خانه مرزهای بین مرزهای شخصی و شغلی را محو کرده و باعث شده است که عواقبی به همراه داشته باشد.
مجموعه موضوعات منتهی به یک سال گذشته باعث شده تا مردم مجذوب رسانه‌ها و اخبار خبری آن‌ها شوند. اگر پس از تماشای اخبار یا پیمایش در شبکه‌های اجتماعی، دچار احساس عصبانیت، اضطراب، غم، ناامیدی یا خستگی شدید کنید، این می‌تواند یکی از دلایل اصلی استرس باشد که انرژی شما را تخلیه می‌کند.
تحقیقات حتی نشان می‌دهد که تلفن‌های هوشمند و برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی با استفاده از سیستم پاداش ناشی از دوپامین مغز ما عادتی را در ما به وجود می اورند مانند اعتیاد پیدا کردن به بازی...
حتی وقتی این ابزارها هزینه‌ای ندارند، آن‌ها توانایی تخلیه چیزهای بسیار ارزشمندتری را دارند مانند وقت، انرژی و آرامش خاطر ما.

این ترکیب ممکن است دلیل اصلی استرس باشد که به‌طور مستقیم به برخی از دلایل دیگر استرس ذکرشده در این مقاله منجر شده است، ازجمله کمبود خواب، استفاده از کافئین و خوردن فست فود و غذاهایی که مغزی نیستند.


کارهایی که باید انجام دهیم:

• برای خواندن و پاسخ به ایمیل‌ها یا رسانه‌های اجتماعی، شخصی و شغلی، محدود زمانی برای ورود و خروج آن‌ها مشخص کنیم.
• برای از بین بردن حواس‌پرتی‌ها، اعلان‌ها را در دستگاه خود غیرفعال کنید.
• از انتشار اخبار جلوگیری کنید یا به حداقل برسانید و اخبار را از منبع موثق گوش دهید.
• بر اولویت‌های اصلی خود متمرکز باشید و مطمئن شوید که اقدامات شما در یک راستا قرار دارد.

در پایان
با نگاهی اجمالی به این مطلب شما می‌توانید با تغییر چند روش ساده از بروز عواقب اثرات استرس جلوگیری کنید و برای بهبود زندگی روزه خود تلاش کنید.

علل از دست دادن انرژی هنگام استرس
ثبت امتیاز برای این مقاله
ثبت امتیاز برای این مقاله
نظرات و پیشنهادات نظرات و پیشنهادات
علی

علی رضوانی‌تبار

عالی