راه های مقابله با اعتیاد به شبکه های اجتماعی

روانشناسی

راه های مقابله با اعتیاد به شبکه های اجتماعی

امروزه، اگر در شبکه‌های اجتماعی نباشید، احساس می‌کنید که به‌طور واقعی در قرن 21 زندگی نمی‌کنید. از مشاغل گرفته تا روابط شخصی و شغلی، رسانه‌های اجتماعی حضوری پررنگ دارند و با این کار وسوسه‌ای فریبنده برای صرف زمان است.
طبق مقاله اخیر Forbes، داشتن یک استراتژی قوی در شبکه‌های اجتماعی برای مشاغل و مصرف‌کنندگان بسیار حیاتی است.
ما بر اساس محتوایی که از طریق کانال‌های رسانه‌های اجتماعی در اختیار ما قرار می‌گیرد، مقدار عظیمی از تصمیمات خرید را اتخاذ می‌کنیم.
به همین ترتیب، وقتی صحبت از گرایش‌ها، ایده‌ها، مد و متأسفانه حتی سیاست می‌شود، ما همچنین تمایل داریم که این‌ها را دنبال کنیم. 
درحالی‌که جنبه مثبت رسانه‌های اجتماعی این است که ما اکنون آزادی بیان بیشتری داریم، اما جنبه منفی آن‌هم همچنان به همان اندازه موجود است: ما به‌راحتی می‌توانیم احساس فردیت خود را از دست بدهیم. 
 
این ‌یک شیب لغزنده است و برای تحقق و تغییر آن غالباً کمی وقت و نتیجه لازم است. به همین دلیل است که اصطلاح "اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی" در صنعت بهداشت و سلامت به‌عنوان یکی از دلایل مسائل بهداشت روان ریشه دوانده است. 
 
اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی و تأثیر آن بر سلامتی
 
نحوه استفاده ما از رسانه‌های اجتماعی از طلوع وب‌سایت‌هایی مانند فیس‌بوک به‌شدت تغییر کرده است. در ابتدا، بسترهای نرم‌افزاری فیس‌بوک یک روش ساده برای برقراری ارتباط با دوستان و خانواده و ارسال تصاویر یا پست کردن تصاویری در صفحه فیس‌بوکمان بود.
باگذشت زمان، با ظهور یک پلت فرم تصویر محور مانند اینستاگرام، ما پیش‌بینی خود را بالاتر بردیم. این همان‌جایی است که شیب لغزنده ظهور کرد و اکنون نیز هنوز با آن سروکار داریم.
 
به برخی از محبوب‌ترین پروفایل‌های اینستاگرام امروز نگاهی بیندازید. به‌احتمال‌زیاد الگویی از عکس‌های آرایش یافته و طرح‌بندی‌های عالی و به دنبال آن میلیون‌ها کاربر را مشاهده خواهید کرد. این‌یک "هدف اینستاگرام" شده است و این ایده را که تصاویر زیبا برابر با یک کاربر خوشحال هست را ادامه می دهد.
 
ما می‌دانیم که چنین چیزی ساده نیست، اما این ذهنیت و تمایل به ایجاد یک زندگی لاکچری وبی‌نظیر آنلاین برای دیدن همه تغذیه افسردگی، اضطراب و عزت‌نفس پایین است.به همین ترتیب، این باعث می‌شود که ما اصالت و واقعیت خود را از دست بدهیم زیرا مشکلات "دنیای واقعی" باعث ایجاد پست‌های زیبا در شبکه‌های اجتماعی نمی‌شود.
 در عوض، ما در پشت زیبایی پنهان می‌شویم که فقط غم، اندوه یا تنهایی ما را می‌پوشاند. ازآنجاکه ما با دقت دنیای آنلاین خود را ایجاد کرده‌ایم، از دنیای واقعی خود خارج‌شده‌ایم. اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی این عمل فرار است. 
بنابراین، چگونه می‌توانید کنترل زندگی خود را پس بگیرید و وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی محدود کنید (و اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی را متوقف کنید)؟
 
در اینجا چند مرحله برای شروع آورده شده است.
 
1. به این فکر کنید که چرا دوست دارید در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید؟
 هر کاری که در زندگی انجام می‌دهیم هدفی در بردارد:
چرا می‌خواهید این کار را انجام دهید؟ این کار چه نتیجه‌ای برای شما دارد؟ 
استفاده از شبکه‌های اجتماعی نیز همین است. 
ممکن است احمقانه باشد که وقتی به‌حساب فیس‌بوک یا اینستاگرام فکر می‌کنید این سؤال را بپرسید، اما اگر می‌خواهید به‌طور واقعی رسانه‌های اجتماعی خود را کنترل کنید (به‌جای اینکه عکس آن باشد)، پرسیدن این سؤال ممکن است واقعاً چشم شمارا روی مسائلی باز کند.
آیا می‌خواهید فقط با دوستان خود در تماس باشید یا می‌خواهید کسب‌وکار خود را ارتقا دهید؟ 
اینکه شما به چه دلیل آنلاین هستید به شما کمک می‌کند تا علت اصلی حضورتان را در فضای مجازی به‌طور واضح مشخص کنید.
 
 
2. درمورد اینکه چه کسی را دنبال می‌کنید و روی آنچه ارسال و به اشتراک می‌گذارید دقت کنید
هر چیزی که روی آن کلیک کنید یا "مانند آن" را لایک کنید، می شود موضوعی از آنچه که در خبرهای شبکه‌های اجتماعی به شما بازمی‌گردد. 
شاید شما می‌خواهید اطلاعات خودتان را افزایش دهید بنابراین یکسری از صفحات را دنبال می‌کنید اما ممکن است که این صفحات منافع مورد نیاز شمارا تامین نکند.
هر چند وقت یک بار به خود اجازه دهید و افرادی را که دنبال می کنید را از صافی رد کنید تا بتوانید صفحاتی محتوا های نامناسب دارند را حذف کنید!
به همین ترتیب، در مورد آنچه به اشتراک می گذارید دقت کنید. آیا خودتان اطلاعات نادرست ارسال می کنید؟ 
درست مثل اینکه شما در حال پاک کردن لیست مخاطبین خود هستید، شخصی که شمارا دنبال می‌کند ممکن است به فکر انجام همان کار باشد. اشتراک و ارسال مواردی که نه تنها برای شما دارای اهمیت هست نه برای دیگران صورت خوشی ندارد.
 
 
3. از برنامه های محدود کننده استفاده کنید
 گاهی اوقات  ممکن است برای خود برنامه ریزی ای کرده باشید که  کارهایی انجام دهید، اما چندین ساعت  برای اخبار صفحات مجازی وقت تلف می کنید و به کارهای اصلی خود نمی رسید، وقت آن است آنهارا کنار بگذارید.  برای ترک اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی، می توانید از برنامه ها و یا نرم افزار های محدود کننده استفاده کنید تا کمتر سراغ فضای مجازی بروید.
 
 
4. تنظیمات نوتیفیکیشن خود را تغییر دهید
 اگر بهره وری کار هایتان پایین آمده یا به کارهایتان نمی رسیدممکن است دائماً نوتیفیکیشن گوشی تان باعث حواس پرتی شما شود، روش هایی برای خاموش کردن این اعلان ها در تنظیمات وجود دارد.  شمامی توانید اعلان های رسانه‌های اجتماعی خود را در دسکتاپ بررسی کنید. به این ترتیب بدون وسوسه به بررسی پیام های خود، به کار خود پایان دهید.
 
 
5. همه چیز را نباید ارسال و به اشتراک بگذارید
 هنگامی که نوبت پست گذاشتن در رسانه‌های اجتماعی می رسد ما معمولا دچار ترس از دست دادن فرصت ها می شویم.
ما هیچ تعهدی اجتماعی در قبال دنبال کنندگان خود نداریم که آنها را در جریان هر رویدادی که در زندگی ما اتفاق می افتد قرار دهیم. اینها انتخاب هایی است که باید آگاهانه و همسو با خواسته های خود انجام دهیم.
 
 
6. خوب است تلفن خود را کنار بگذارید و از زندگی لذت ببرید
 در حقیقت، این‌یک نکته بسیار ساده می تواند به شما کمک کند تا اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی را کاهش دهید!
از ثانیه ثانیه  لحظات زندگی خود به‌طور ارزشمندی استفاده کنیدچون هرگز در طول زندگی شما دو بار به همان شکل اتفاق نمی افتند.
 برای ثبت لحظات شیرین خود به سمت تلفن خود ندوید و  به جای آن با چشم و قلب خود آن ها را ثبت کنید. بگذارید آن به خاطره ای شیرین تبدیل شود. از لحظه ای که اشتیاق زیادی برای به اشتراک گذاشتن با دیگران دارید لذت ببرید و در عوض، اشتراک آن را با خود در اولویت قرار دهید.
 
در نتیجه
اگر اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی کنترل نشود، می تواند ما را به سمت افسردگی و فقدان ارزش و اعتبار واقعی سوق دهد. اگر ما در جستجوی ایجاد زندگی آنلاین بی نقص "افرادی را دنبال کنیم" ، از خودمان فاصله می گیریم. این پیامدهای زیادی را به همراه دارد که می تواند باگذشت زمان دچار مشکل شود و موانع بدتری را در زندگی ما ایجاد کند.
سرانجام وقتی یاد بگیریم که چگونه از رسانه‌های اجتماعی تا چه اندازه و با چه نیتی در ذهن خود استفاده کنیم، می توانیم قبل از اینکه شبکه‌های اجتماعی کنترل ما را بدست بگیرد، کنترل آن را در دست بگیریم.

راه های مقابله با اعتیاد به شبکه های اجتماعی
ثبت امتیاز برای این مقاله
ثبت امتیاز برای این مقاله
نظرات و پیشنهادات نظرات و پیشنهادات

نظری برای این مقاله ثبت نشده است ...