چگونه از بروز افکار منفی جلوگیری کنیم؟

روانشناسی

چگونه از بروز افکار منفی جلوگیری کنیم؟

چگونه از تکرار افکار منفی در ذهن خود جلوگیری کنیم؟
ممکن است روز خود را به‌خوبی شروع کرده باشید اما ناگهان اتفاق غیرمنتظره یا ناخوشایندی رخ می‌دهد و کاملاً ذهن شما به سمت آن اتفاق می‌رود و حواستان پرت می‌شود. یک فکر بد مانند دومینو به فکر دیگر منتهی می‌شود. شاید شما نمی‌دانید که چگونه جلوی افکار منفی را که در ذهن شما شکل‌گرفته است را بگیرید.


در اینجا مواردی ذکرشده است که می‌توانید برای جلوگیری از تکرار افکار منفی در ذهن خود انجام دهید.

 

1. ترمزدستی را بکشید:
وقتی افکار منفی به سمت شما می آیند و به‌صورت مارپیچ در ذهن شما شکل می‌گیرند شما باید ترمزدستی خود را بکشید تا از پیشرفت آن جلوگیری کنید.دفعه بعدی که احساس کردید افکار منفی در کنترل شما قرارگرفته‌اند سعی کنید در ذهن خود علامت توقف را تجسم کنید.

 

2. توجه خود را تغییر دهید:
هنگامی‌که جلوی رشته افکار منفی را می‌گیرید، توجه خود را به چیز دیگری هدایت کنید.در این مواقع می‌بایست زنجیره افکار منفی را منحرف کنید و سعی کنید افکار خود را به سمت دیگری ببرید. شما می‌توانید پیاده‌روی کنید، موسیقی گوش دهید، با دوست خود ملاقات کنید یا غذای موردعلاقه خود را بپزید. این موارد می‌تواند توجه شمارا از فکر یا حادثه‌ای که باعث تکرار افکار منفی می‌شود، دور کند.
هرچه بیشتر سعی کنید که حواس خود را پرت کنید، سریع‌تر می‌توانید افکار مارپیچی ذهن خود را کنترل کنید.

 

3. مشاهده بدون قضاوت:
وقتی افکار منفی در ذهن شروع به شکل‌گیری می‌کند، اغلب ما بدون اینکه با واقعیت روبرو شویم یا چیزی را با چشم خود ببینیم برای خودمان خیال‌پردازی می‌کنیم و حتی ممکن در مواردی اعصاب خودمان را خورد کنیم و خود را به‌طور مداوم سرزنش و یا حتی قضاوت می‌کنیم.

 

4. شناسایی محرکه‌های افکار منفی:
همان‌طور که افکارتان را بدون قضاوت بررسی می‌کنید،‌به دنبال الگوهایی باشید که در افکار منفی‌تان تکرار می‌شوند.آیا محرک مشترکی وجود دارد تا رشته افکار منفی شمارا شکل دهد؟ آن را شناسایی کنید اما به همین نقطه بسنده نکنید.
بیشتر کاوش کنید تا محرک‌های بیشتری را شناسایی و احساسات پشت آن را بفهید. چه چیزی در این محرک‌ها وجود دارد که بیشترین تأثیر را بر شما می‌گذارد؟ آيا مسائل حل‌نشده‌ای وجود دارد ؟ به‌جای درمان افکار منفی به دنبال دلیل ریشه‌ای آن باشید.
اگر این کار برایتان ازنظر احساسی بار عاطفی سنگینی دارد، با یک روان‌درمانگر دراین‌باره صحبت کنید. بهبود این زخم‌های سرباز یا زخم‌های کاری روانی می‌تواند افکار منفی را برای سال‌های سال از شما دور کند.


5. پیش از پذیرفتن واقعیت صحت آن را ارزیابی کنید:
افکار می‌توانند فریبنده باشد، برای تایید اعتبار افکار قبل از اینکه آن‌ها را به‌عنوان واقعیت بپذیرید بهتراست که مکثی کنید؛ و از خود بپرسید که آیا این همیشه درست است؟ آیا ممکن است که من خلاف این موضوع فکر کرده باشم؟

 


6. فعال‌سازی مجدد:
هرچه بیشتر خودتان در افکار منفی غرق کنید باعث می‌شود که این افکار را تقویت کنید و در باتلاقی فروروید. این افکار منفی را شناسایی کنید تا بتوانید از گسترش جلوگیری کنید.
یادتان باشد که زمانی شما نورون‌های عصبی خود را به خاطر افکارمنفی می‌سوزانید باعث می‌شود اعتمادبه‌نفس کاهش یابد و شما سیستم فیزیکی شما تضعیف می‌شود. پس بهتر است که آگاهانه انتخاب کنید که با افکار مثبت شبکه‌های نورونی ایجاد کنید که جسمتان سالم بماند و به اهداف خود برسید.

 

7. افکارمنفی را نشخوار نکنید:
راز شروع کردن این کار این است که به‌جای اینکه به‌طور مداوم افکار منفی خود تکرار کنید و آن را نشخوار کنید دنبال راه‌حل برای حل مشکل خود باشید.
حل مشکل به دو دلیل افکار باورهای نابجا را از بین می‌برد. یکی، وقتی اینکه شما در حال حل مشکل هستید وقت کمتری برای فکر کردن به قضاوت و ارزیابی افکار منفی دارید. دلیل دوم اقدامات شما همسو باهدف شما باشد این‌یک دلیل محکم است تا افکارمنفی را دور کنید.

چگونه از بروز افکار منفی جلوگیری کنیم؟
ثبت امتیاز برای این مقاله
ثبت امتیاز برای این مقاله
نظرات و پیشنهادات نظرات و پیشنهادات

نظری برای این مقاله ثبت نشده است ...